Patriotyzm a język

Zły język zdradza złe serce.
Pitagoras

Wiele się ostatnio mówi o patriotyzmie.
Wydarzenia 10  kwietnia 2010 r. znów rozbudziły w nas to uczucie w różnych formach. Patriotyzm, wśród wielu atrybutów, to też dbałość o język ojczysty.

Czytam blogi i fora, dostaje zaprenumerowane biuletyny i … często „ręce mi opadają”. Niechlujność, byki, literówki, nowomowa, zdania bez sensu, często wulgaryzmy. Oczywiście mikroblog (np. twitter) lub forum internetowe to formy bardzo skrótowe, spontaniczne, coś w rodzaju luźnej rozmowy – można wybaczyć pewną ilość pomyłek.

Gdy jednak coś pisze się publicznie, wydaje biuletyn dla subskrybentów, redaguje stronę www, to powinno się okazać więcej dbałości i szacunku dla swoich czytelników. I dla siebie – coś, co umieszczamy w Internecie – staje się w dużej mierze „nieśmiertelne”.
Spotykam sporo wypowiedzi i artykułów krytycznych; myślę że zwłaszcza tam i tym bardziej należało by uważać – by samemu nie narazić się na krytykę. 🙂
Dobra rada – redagować tekst w edytorze tekstu z wbudowanym słownikiem (np. Word).
Nie jestem polonistą (ani nawet humanistą z wykształcenia) ani purystą językowym i sam popełniam błędy, ale osobiście staram się tak czynić.

Podobnie poruszają mnie błędy w mowie, zwłaszcza polityków i innych osób publicznych. Jeśli znany aktor mówi wziąść, proszę panią (gdy jest to zwrot grzecznościowy a nie prośba), ludzią,  nie rozróżnia przypadków (tą, tę), to niestety nie daje dobrego przykładu.

Nie będę jednak komentował konkretnych błędów – łatwo znaleźć typowe np. na poniższych stronach. Mamy teraz uproszczone życie – dzięki Internetowi, słownikom on-line i wbudowanym w edytory, łatwo możemy sprawdzić poprawność i doszkolić się językowo.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia%3APowszechne_b%C5%82%C4%99dy_j%C4%99zykowe

http://ciekawnik.pl/rozwoj-osobisty/393-ranking-bledow-jezykowych

 

Reklama

Skomentuj (ew. polub, podziel się ... )

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.